The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | GILLESPIE Lara UAE Development Team | UAE Development Team | 40 | 25 | 14:43:18 | |
2 | 2 | - | VENTURELLI Federica UAE Development Team | UAE Development Team | 30 | 18 | 3:01 3:01 | |
3 | 3 | - | BORGHESI Giada BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | 25 | 14 | 3:51 3:51 | |
4 | 5 | ▲1 | ZONTONE Asia Isolmant - Premac - Vittoria | Isolmant - Premac - Vittoria | 20 | 11 | 4:04 4:04 | |
5 | 4 | ▼1 | VALTULINI Elisa Bepink - Bongioanni | Bepink - Bongioanni | 15 | 8 | 4:05 4:05 | |
6 | 6 | - | EREMITA Noemi Lucrezia A.S.D. K2 Women Team | A.S.D. K2 Women Team | 10 | 6 | 4:10 4:10 | |
7 | 7 | - | JONCHERAY Victoire Team Komugi - Grand Est | Team Komugi - Grand Est | 5 | 4 | 4:15 4:15 | |
8 | 8 | - | SEGATO Gaia Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 3 | 3 | 4:26 4:26 | |
9 | 9 | - | MRUGAL Allison Cynisca Cycling | Cynisca Cycling | 3 | 2 | 4:49 4:49 | |
10 | 10 | - | HASHIMI Fariba WCC Team | WCC Team | 3 | 1 | 6:02 6:02 | |
11 | 12 | ▲1 | YAPURA Fernanda Anabel Team Komugi - Grand Est | Team Komugi - Grand Est | 6:04 6:04 | |||
12 | 11 | ▼1 | KRZESLAK Natalia Toruński Klub Kolarski Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team | Toruński Klub Kolarski Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team | 6:05 6:05 | |||
13 | 14 | ▲1 | PIERGIOVANNI Federica Damiana UAE Development Team | UAE Development Team | 6:27 6:27 | |||
14 | 15 | ▲1 | LIECHTI Jasmin WCC Team | WCC Team | 6:38 6:38 | |||
15 | 13 | ▼2 | CLARKE Charlotte St Kilda Cycling Club | St Kilda Cycling Club | 6:59 6:59 | |||
16 | 18 | ▲2 | ROSSATO Beatrice Isolmant - Premac - Vittoria | Isolmant - Premac - Vittoria | 7:53 7:53 | |||
17 | 20 | ▲3 | SERNISSI Gemma A.S.D. K2 Women Team | A.S.D. K2 Women Team | 8:27 8:27 | |||
18 | 17 | ▼1 | ALTUKHOVA Maryna Ukraine | Ukraine | 8:28 8:28 | |||
19 | 16 | ▼3 | FOURMIGUÉ Chloé Cynisca Cycling | Cynisca Cycling | 8:36 8:36 | |||
20 | 22 | ▲2 | CIPRIANI Carmela Bepink - Bongioanni | Bepink - Bongioanni | 10:29 10:29 | |||
21 | 21 | - | MILAKI Argiro MIX Petrucci Gauss / Atlas | MIX Petrucci Gauss / Atlas | 12:01 12:01 | |||
22 | 27 | ▲5 | PELLEGRINI Francesca UAE Development Team | UAE Development Team | 12:30 12:30 | |||
23 | 25 | ▲2 | REGHINI Chiara Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 12:52 12:52 | |||
24 | 26 | ▲2 | TESTA Martina Bepink - Bongioanni | Bepink - Bongioanni | 13:25 13:25 | |||
25 | 24 | ▼1 | GEBRU Eyeru Tesfoam Team Komugi - Grand Est | Team Komugi - Grand Est | 14:29 14:29 | |||
26 | 35 | ▲9 | HASHIMI Yulduz WCC Team | WCC Team | 15:09 15:09 | |||
27 | 19 | ▼8 | GIULIANI Giulia A.S.D. K2 Women Team | A.S.D. K2 Women Team | 15:18 15:18 | |||
28 | 30 | ▲2 | KUNZ Hannah UAE Development Team | UAE Development Team | 15:27 15:27 | |||
29 | 37 | ▲8 | ALLIN Pauline Cynisca Cycling | Cynisca Cycling | 15:34 15:34 | |||
30 | 23 | ▼7 | BARONI Francesca Aromitalia 3T Vaiano | Aromitalia 3T Vaiano | 15:36 15:36 | |||
31 | 29 | ▼2 | BATYRBEKOVA Bota Astana Dewi Women Team | Astana Dewi Women Team | 17:15 17:15 | |||
32 | 45 | ▲13 | HINOJOSA Romina A.R. Monex Pro CyclingTeam | A.R. Monex Pro CyclingTeam | 19:12 19:12 | |||
33 | 28 | ▼5 | BOBNAR Nika WCC Team | WCC Team | 22:24 22:24 | |||
34 | 41 | ▲7 | MISSIAGGIA Alessia Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 25:15 25:15 | |||
35 | 42 | ▲7 | HOLLAND Arianne Alba Development Road Team | Alba Development Road Team | 25:40 25:40 | |||
36 | 36 | - | KVASNIČKOVÁ Eliška Team Komugi - Grand Est | Team Komugi - Grand Est | 26:10 26:10 | |||
37 | 31 | ▼6 | TYLER Amelia Alba Development Road Team | Alba Development Road Team | 26:15 26:15 | |||
38 | 44 | ▲6 | PIFFER Sara Team Mendelspeck Ge-Man | Team Mendelspeck Ge-Man | 26:34 26:34 | |||
39 | 39 | - | MYALITSINA Yana BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | 26:41 26:41 | |||
40 | 33 | ▼7 | VALLOTTO Giulia Team Mendelspeck Ge-Man | Team Mendelspeck Ge-Man | 27:05 27:05 | |||
41 | 32 | ▼9 | MONTICOLO Iris Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 27:19 27:19 | |||
42 | 34 | ▼8 | CURNIS Valeria Isolmant - Premac - Vittoria | Isolmant - Premac - Vittoria | 27:24 27:24 | |||
43 | 50 | ▲7 | PCHELINTSEVA Yuliia Matos Mobility | Matos Mobility | 28:35 28:35 | |||
44 | 57 | ▲13 | MORROW Beth Alba Development Road Team | Alba Development Road Team | 29:50 29:50 | |||
45 | 38 | ▼7 | CAGNAZZO Irene Bepink - Bongioanni | Bepink - Bongioanni | 31:26 31:26 | |||
46 | 40 | ▼6 | MORLEY Sharni MIX Petrucci Gauss / Atlas | MIX Petrucci Gauss / Atlas | 31:32 31:32 | |||
47 | 47 | - | FORTIN Emilie Cynisca Cycling | Cynisca Cycling | 31:37 31:37 | |||
48 | 43 | ▼5 | YASHCHENKO Tetiana Ukraine | Ukraine | 32:49 32:49 | |||
49 | 52 | ▲3 | TAMEZ Jaqueline Jimena A.R. Monex Pro CyclingTeam | A.R. Monex Pro CyclingTeam | 33:15 33:15 | |||
50 | 53 | ▲3 | BORELLO Carlotta BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | 33:35 33:35 | |||
51 | 48 | ▼3 | BARIANI Giorgia Top Girls Fassa Bortolo | Top Girls Fassa Bortolo | 36:17 36:17 | |||
52 | 49 | ▼3 | PAPO Alice A.S.D. K2 Women Team | A.S.D. K2 Women Team | 38:51 38:51 | |||
53 | 56 | ▲3 | IVANIUK Maryna Ukraine | Ukraine | 41:29 41:29 | |||
54 | 60 | ▲6 | CAPASSO Alice Team Mendelspeck Ge-Man | Team Mendelspeck Ge-Man | 41:30 41:30 | |||
55 | 58 | ▲3 | OSSIM Akpeiil Astana Dewi Women Team | Astana Dewi Women Team | 44:40 44:40 | |||
56 | 51 | ▼5 | CHYLIŃSKA Zuzanna Toruński Klub Kolarski Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team | Toruński Klub Kolarski Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team | 45:11 45:11 | |||
57 | 64 | ▲7 | MAZZORANA Sara Isolmant - Premac - Vittoria | Isolmant - Premac - Vittoria | 46:04 46:04 | |||
58 | 54 | ▼4 | LORKOWSKA Patrycja Toruński Klub Kolarski Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team | Toruński Klub Kolarski Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team | 46:46 46:46 | |||
59 | 66 | ▲7 | FINDLAY Quinn St Kilda Cycling Club | St Kilda Cycling Club | 47:15 47:15 | |||
60 | 59 | ▼1 | LEBEDZ Dziyana WCC Team | WCC Team | 47:20 47:20 | |||
61 | 62 | ▲1 | SAFRONIUK Nataliia Pro Cycling Team | Pro Cycling Team | 50:07 50:07 | |||
62 | 63 | ▲1 | PIGOLOTTI Rebekka A.S.D. K2 Women Team | A.S.D. K2 Women Team | 53:07 53:07 | |||
63 | 68 | ▲5 | REYES Agustina Matos Mobility | Matos Mobility | 56:53 56:53 | |||
64 | 61 | ▼3 | TSERAKH Hanna BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo | 57:08 57:08 | |||
65 | 70 | ▲5 | POTAPOVA Faina Astana Dewi Women Team | Astana Dewi Women Team | 58:40 58:40 | |||
66 | 71 | ▲5 | CASHMAN Inez St Kilda Cycling Club | St Kilda Cycling Club | 59:44 59:44 | |||
67 | 75 | ▲8 | NABEREZHNA Kateryna Pro Cycling Team | Pro Cycling Team | 1:03:19 1:03:19 | |||
68 | 72 | ▲4 | MYALITSINA Nika Zhiraf Pagliaccia | Zhiraf Pagliaccia | 1:03:49 1:03:49 | |||
69 | 69 | - | WĘGRZYN Monika Toruński Klub Kolarski Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team | Toruński Klub Kolarski Pacific - Nestlé Fitness Cycling Team | 1:04:00 1:04:00 | |||
70 | 77 | ▲7 | BELL Karla St Kilda Cycling Club | St Kilda Cycling Club | 1:07:58 1:07:58 | |||
71 | 78 | ▲7 | ROSSETTI Sonia Isolmant - Premac - Vittoria | Isolmant - Premac - Vittoria | 1:08:03 1:08:03 | |||
72 | 79 | ▲7 | BRILLANTE ROMEO Serena Aromitalia 3T Vaiano | Aromitalia 3T Vaiano | 1:08:19 1:08:19 | |||
73 | 74 | ▲1 | VELYCHKO Kateryna Matos Mobility | Matos Mobility | 1:09:45 1:09:45 | |||
74 | 76 | ▲2 | BOND Keira Alba Development Road Team | Alba Development Road Team | 1:11:45 1:11:45 | |||
75 | 81 | ▲6 | LEON Valeria A.R. Monex Pro CyclingTeam | A.R. Monex Pro CyclingTeam | 1:12:10 1:12:10 | |||
76 | 83 | ▲7 | BILOUS Daria Pro Cycling Team | Pro Cycling Team | 1:23:43 1:23:43 | |||
77 | 82 | ▲5 | KOLYZHUK Anna WCC Team | WCC Team | 1:28:26 1:28:26 | |||
78 | 84 | ▲6 | BOGDAN Alina Pro Cycling Team | Pro Cycling Team | 1:36:12 1:36:12 | |||
79 | 85 | ▲6 | PREVEDELLO Ilaria Team Mendelspeck Ge-Man | Team Mendelspeck Ge-Man | 1:40:02 1:40:02 | |||
80 | 86 | ▲6 | CHIATTO Maria Pia Team Mendelspeck Ge-Man | Team Mendelspeck Ge-Man | 1:40:44 1:40:44 | |||
81 | 87 | ▲6 | DEHTIAR Olha Pro Cycling Team | Pro Cycling Team | 1:41:00 1:41:00 | |||
82 | 91 | ▲9 | SKINNER Millie Alba Development Road Team | Alba Development Road Team | 1:42:07 1:42:07 | |||
83 | 92 | ▲9 | PEDROSA Diana Matos Mobility | Matos Mobility | 1:53:23 1:53:23 | |||
84 | 93 | ▲9 | POLETTI Anita Zhiraf Pagliaccia | Zhiraf Pagliaccia | 2:04:24 2:04:24 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:23 April 2024
- Start time:12:08
- Avg. speed winner:31.083 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:92.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:95
- Vert. meters:1871
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: