The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 5 | 4:40:34 | |||
2 | HOELGAARD Daniel Team Joker | Team Joker | 5 | 2 | 0:10 0:10 | |
3 | CECCHIN Alberto Roth - Skoda | Roth - Skoda | 2 | 1 | 0:11 0:11 | |
4 | PASQUALON Andrea Roth - Skoda | Roth - Skoda | ,, 0:11 | |||
5 | GARCÍA CORTINA Iván AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:11 | |||
6 | LABORIE Christophe Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 0:11 | |||
7 | ,, 0:11 | |||||
8 | KRIEGER Alexander Leopard Development Team | Leopard Development Team | 0:13 0:13 | |||
9 | PETERS Alex SEG Racing | SEG Racing | ,, 0:13 | |||
10 | ,, 0:13 | |||||
11 | ,, 0:13 | |||||
12 | MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:13 | |||
13 | ,, 0:13 | |||||
14 | DELFOSSE Sébastien Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:13 | |||
15 | LEBAS Thomas Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:13 | |||
16 | ,, 0:13 | |||||
17 | VAN WINDEN Dennis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:13 | |||
18 | ,, 0:13 | |||||
19 | BOULO Matthieu Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 0:13 | |||
20 | ,, 0:13 | |||||
21 | JANSEN Amund Grøndahl Team Joker | Team Joker | ,, 0:13 | |||
22 | ,, 0:13 | |||||
23 | ,, 0:13 | |||||
24 | ,, 0:13 | |||||
25 | ,, 0:13 | |||||
26 | ,, 0:13 | |||||
27 | ,, 0:13 | |||||
28 | AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:13 | |||
29 | ,, 0:13 | |||||
30 | EIKING Odd Christian Team Joker | Team Joker | ,, 0:13 | |||
31 | ,, 0:13 | |||||
32 | ,, 0:13 | |||||
33 | ,, 0:13 | |||||
34 | BOVENHUIS Jasper SEG Racing | SEG Racing | ,, 0:13 | |||
35 | CAM Maxime Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 0:13 | |||
36 | ,, 0:13 | |||||
37 | ,, 0:13 | |||||
38 | ,, 0:13 | |||||
39 | PÉRICHON Pierre-Luc Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 0:13 | |||
40 | DELAPLACE Anthony Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 0:13 | |||
41 | ,, 0:13 | |||||
42 | SKAARSETH Anders Team Joker | Team Joker | ,, 0:13 | |||
43 | HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:13 | |||
44 | ,, 0:13 | |||||
45 | LAENGEN Vegard Stake Team Joker | Team Joker | ,, 0:13 | |||
46 | ,, 0:13 | |||||
47 | ZHUYKOV Denis Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:13 | |||
48 | GUERIN Alexis AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:13 | |||
49 | BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 0:13 | |||
50 | WARNIER Antoine Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:13 | |||
51 | LEEMANS Rob SEG Racing | SEG Racing | ,, 0:13 | |||
52 | ,, 0:13 | |||||
53 | MUGERLI Matej Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:13 | |||
54 | ,, 0:13 | |||||
55 | ,, 0:13 | |||||
56 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:13 | |||
57 | ,, 0:13 | |||||
58 | ,, 0:13 | |||||
59 | BARBAS Yoann Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:13 | |||
60 | O' DONNELL Philip Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | ,, 0:13 | |||
61 | ,, 0:13 | |||||
62 | ,, 0:13 | |||||
63 | ,, 0:13 | |||||
64 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing | SEG Racing | ,, 0:13 | |||
65 | BARTA Will Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | ,, 0:13 | |||
66 | TAMOURIDIS Ioannis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:13 | |||
67 | CHEVALIER Olivier Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:13 | |||
68 | ISTA Kevyn Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:13 | |||
69 | STIEN Adrian Aas Team Joker | Team Joker | ,, 0:13 | |||
70 | GUYOT Yann Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:13 | |||
71 | POMOSHNIKOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:13 | |||
72 | ,, 0:13 | |||||
73 | OOMEN Sam Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:13 | |||
74 | SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:13 | |||
75 | ,, 0:13 | |||||
76 | ,, 0:13 | |||||
77 | ,, 0:13 | |||||
78 | MAMYKIN Matvey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:13 | |||
79 | TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:13 | |||
80 | LEBRETON Kévin Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:13 | |||
81 | MAINARD Jérôme Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 0:13 | |||
82 | OIEN Justin Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | ,, 0:13 | |||
83 | UCHIMA Kohei Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:13 | |||
84 | ,, 0:13 | |||||
85 | ,, 0:13 | |||||
86 | HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 0:13 | |||
87 | ASADOV Elchin Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:13 | |||
88 | KOREVAAR Merijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:13 | |||
89 | ,, 0:13 | |||||
90 | 0:36 0:36 | |||||
91 | MONIER Damien Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 0:38 0:38 | |||
92 | 0:40 0:40 | |||||
93 | DUFRASNE Jonathan Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:40 | |||
94 | 0:13 0:13 | |||||
95 | 2:46 2:46 | |||||
96 | KÖNIG Marco Leopard Development Team | Leopard Development Team | 2:50 2:50 | |||
97 | SCHLEGEL Michal AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 2:50 | |||
98 | ANCIAUX Maxime Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | 2:56 2:56 | |||
99 | FEIEREISEN Kevin Leopard Development Team | Leopard Development Team | 3:06 3:06 | |||
100 | 4:29 4:29 | |||||
101 | 4:51 4:51 | |||||
102 | ,, 4:51 | |||||
103 | ,, 4:51 | |||||
104 | ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | 5:56 5:56 | |||
105 | SINNER Benoît Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | 5:57 5:57 | |||
106 | ,, 5:57 | |||||
107 | VANGSTAD Andreas Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | 5:59 5:59 | |||
108 | RØINÅS Fridtjof Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 5:59 | |||
109 | 7:38 7:38 | |||||
110 | LOH Sea Keong SEG Racing | SEG Racing | ,, 7:38 | |||
111 | ,, 7:38 | |||||
112 | LUTSENKO Ivan Itera - Katusha | Itera - Katusha | 9:38 9:38 | |||
113 | ,, 9:38 | |||||
114 | HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 9:38 | |||
115 | TEKLEHAYMANOT Temesgen Roth - Skoda | Roth - Skoda | ,, 9:38 | |||
116 | TERASAKI Takero Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 9:38 | |||
117 | ,, 9:38 | |||||
118 | NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 9:38 | |||
119 | KASPERKIEWICZ Przemysław AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | 9:41 9:41 | |||
120 | 9:42 9:42 | |||||
121 | TURCHI Luc Leopard Development Team | Leopard Development Team | 9:58 9:58 | |||
122 | MARGUET Tristan Roth - Skoda | Roth - Skoda | 15:17 15:17 | |||
123 | BRÜNGGER Nico Roth - Skoda | Roth - Skoda | ,, 15:17 | |||
124 | BOUHANNI Rayane AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 15:17 | |||
125 | JAUN Lukas Roth - Skoda | Roth - Skoda | 19:30 19:30 | |||
126 | AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | 19:32 19:32 | |||
127 | NOVÁK Jakub AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | 20:16 20:16 | |||
128 | BRYON Miguel Hincapie Racing Team | Hincapie Racing Team | ,, 20:16 | |||
129 | MORABITO Massimo Leopard Development Team | Leopard Development Team | 20:26 20:26 | |||
130 | 28:10 28:10 | |||||
131 | CHERBONNET David Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 28:10 | |||
132 | EATON Daniel Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | 30:37 30:37 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | BOROVIK Denis Itera - Katusha | Itera - Katusha | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:27 April 2015
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.25 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:192.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: