The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | LAENGEN Vegard Stake Team Joker | Team Joker | 8 | 5 | 4:30:50 | |
2 | VAN DER POEL Mathieu BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | 5 | 2 | 1:02 1:02 | |
3 | SCHACHMANN Maximilian AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | 2 | 1 | ,, 1:02 | |
4 | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 1:02 | |||
5 | POMOSHNIKOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 1:02 | |||
6 | ,, 1:02 | |||||
7 | HAIG Jack Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | ,, 1:02 | |||
8 | OOMEN Sam Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:02 | |||
9 | ,, 1:02 | |||||
10 | LUNKE Sindre Team Joker | Team Joker | ,, 1:02 | |||
11 | HOEM Bjørn Tore Team Joker | Team Joker | ,, 1:02 | |||
12 | WALSLEBEN Philipp BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 1:02 | |||
13 | 1:05 1:05 | |||||
14 | ,, 1:05 | |||||
15 | MAMYKIN Matvey Itera - Katusha | Itera - Katusha | 1:07 1:07 | |||
16 | STÜSSI Colin Roth - Skoda | Roth - Skoda | 1:29 1:29 | |||
17 | 1:32 1:32 | |||||
18 | OLESEN Patrick Leopard Development Team | Leopard Development Team | 1:34 1:34 | |||
19 | ,, 1:34 | |||||
20 | BOUWMAN Koen SEG Racing | SEG Racing | 1:36 1:36 | |||
21 | ,, 1:36 | |||||
22 | BARBAS Yoann Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | ,, 1:36 | |||
23 | PASQUALON Andrea Roth - Skoda | Roth - Skoda | ,, 1:36 | |||
24 | 1:41 1:41 | |||||
25 | PACHER Quentin Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | 2:40 2:40 | |||
26 | ,, 2:40 | |||||
27 | SAMOKHVALOV Dmitrii Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 2:40 | |||
28 | ORMENESE Caio Godoy Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 2:43 2:43 | |||
29 | CURRAN Geoffrey Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | 3:20 3:20 | |||
30 | SAMOKHVALOV Anton Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 3:20 | |||
31 | 3:38 3:38 | |||||
32 | GUERIN Alexis AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 3:38 | |||
33 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 3:38 | |||
34 | WÖHRER David Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 3:38 | |||
35 | KOCH Jonas Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 3:38 | |||
36 | REUTTER Sven Team Stölting | Team Stölting | ,, 3:38 | |||
37 | ROZIN Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 3:38 | |||
38 | ,, 3:38 | |||||
39 | ,, 3:38 | |||||
40 | BELYKH Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | 3:50 3:50 | |||
41 | 4:04 4:04 | |||||
42 | CANAL Fabien Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | 4:05 4:05 | |||
43 | BOROŠ Michael BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | 5:18 5:18 | |||
44 | VANTOMME Maxime Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 5:18 | |||
45 | ,, 5:18 | |||||
46 | ,, 5:18 | |||||
47 | ,, 5:18 | |||||
48 | ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 5:57 5:57 | |||
49 | BACKOFEN Moritz Team Stölting | Team Stölting | ,, 5:57 | |||
50 | BOUVRY Dieter Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 6:21 6:21 | |||
51 | 6:32 6:32 | |||||
52 | VACCHER Andrea Roth - Skoda | Roth - Skoda | 6:40 6:40 | |||
53 | MAINARD Jérôme Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | 8:42 8:42 | |||
54 | BOSMANS Wietse BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | 10:00 10:00 | |||
55 | DIETEREN Jan Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 10:00 | |||
56 | FREIBERGER Markus Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 10:00 | |||
57 | KRAINER Taruia Team Europcar | Team Europcar | ,, 10:00 | |||
58 | 11:34 11:34 | |||||
59 | ,, 11:34 | |||||
60 | 11:35 11:35 | |||||
61 | HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 11:41 11:41 | |||
62 | WEISS Martin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 14:15 14:15 | |||
63 | DAMUSEAU Thomas Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 14:15 | |||
64 | ,, 14:15 | |||||
65 | TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 18:12 18:12 | |||
66 | ARMIRAIL Bruno Equipe Cycliste Armée de Terre | Equipe Cycliste Armée de Terre | 24:15 24:15 | |||
67 | ,, 24:15 | |||||
68 | POLITT Nils Team Stölting | Team Stölting | ,, 24:15 | |||
69 | TENBROCK Jonas Team Stölting | Team Stölting | ,, 24:15 | |||
70 | ,, 24:15 | |||||
71 | ,, 24:15 | |||||
72 | VANDEN BAK Laurent Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 24:15 | |||
73 | O' DONNELL Philip Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | ,, 24:15 | |||
74 | LENDERINK Peter Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 24:15 | |||
75 | ,, 24:15 | |||||
76 | ,, 24:15 | |||||
77 | NIEUWENHUIS Joris Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 24:15 | |||
78 | ,, 24:15 | |||||
79 | KOEP Thomas Team Stölting | Team Stölting | ,, 24:15 | |||
80 | ,, 24:15 | |||||
81 | ,, 24:15 | |||||
82 | BRÜNGGER Nico Roth - Skoda | Roth - Skoda | ,, 24:15 | |||
83 | CECCHIN Alberto Roth - Skoda | Roth - Skoda | ,, 24:15 | |||
84 | 26:27 26:27 | |||||
85 | ,, 26:27 | |||||
86 | 28:26 28:26 | |||||
87 | BROCKHOFF Jan AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 28:26 | |||
88 | ,, 28:26 | |||||
89 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 28:26 | |||
90 | BOKELOH Jonas SEG Racing | SEG Racing | ,, 28:26 | |||
91 | HAVIK Yoeri SEG Racing | SEG Racing | ,, 28:26 | |||
92 | ,, 28:26 | |||||
93 | DUPONT Timothy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 28:26 | |||
94 | INTRA Felix Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 28:26 | |||
95 | ACKERMANN Pascal Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 28:26 | |||
96 | SCHORMAIR Fabian Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 28:26 | |||
97 | KÖNIG Marco Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 28:26 | |||
98 | ,, 28:26 | |||||
99 | LEHKY Roman AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 28:26 | |||
100 | OIEN Justin Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | ,, 28:26 | |||
101 | KOWALSKI Rudy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 28:26 | |||
102 | EGNER Arne Team Stölting | Team Stölting | ,, 28:26 | |||
103 | ,, 28:26 | |||||
104 | WINTER Laurin Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 28:26 | |||
105 | STIEN Adrian Aas Team Joker | Team Joker | ,, 28:26 | |||
106 | LINDAU Philip Team Joker | Team Joker | ,, 28:26 | |||
107 | PÖSTLBERGER Lukas Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 28:26 | |||
108 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 28:26 | |||
109 | ,, 28:26 | |||||
110 | KASPERKIEWICZ Przemysław AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 28:26 | |||
111 | ,, 28:26 | |||||
112 | ,, 28:26 | |||||
113 | ,, 28:26 | |||||
114 | ,, 28:26 | |||||
115 | ,, 28:26 | |||||
116 | VAN DER POEL David BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 28:26 | |||
117 | BAESTAENS Vincent BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 28:26 | |||
118 | ,, 28:26 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | HAUGAARD Kristian Leopard Development Team | Leopard Development Team | - | |||
DNF | CREEL Ricardo Tomas Roth - Skoda | Roth - Skoda | - | |||
DNF | JAKOBSEN Fabio SEG Racing | SEG Racing | - | |||
DNF | LAMMERTINK Steven SEG Racing | SEG Racing | - | |||
DNF | GUNST Davy SEG Racing | SEG Racing | - | |||
DNS | KRIEGER Alexander Leopard Development Team | Leopard Development Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 August 2015
- Start time:-
- Avg. speed winner:34.38 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:155.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:197
- Vert. meters:3500
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: