The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | Avg | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | BOULET Eliott CC Plancoët | CC Plancoët | 20 | 0:09:03 | 49.724 | ||
2 | DUNWOODY Seth Cannibal - Victorious U19 Development Team | Cannibal - Victorious U19 Development Team | 12 | 0:06 0:06 | 49.18 | ||
3 | MOURIS Michiel Westland Wil Vooruit / WPGA | Westland Wil Vooruit / WPGA | 7 | 0:12 0:12 | 48.649 | ||
4 | ØKSNES Håkon Eiksund JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 5 | 0:17 0:17 | 48.214 | ||
5 | KRZYSKOW Dominik JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 4 | 0:22 0:22 | 47.788 | ||
6 | RAVALEU Ivann VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 3 | 0:29 0:29 | 47.203 | ||
7 | THIERRY Paul Olympic Cycliste Locminé | Olympic Cycliste Locminé | 2 | ,, 0:29 | 47.203 | ||
8 | BABOVICH Mikita Cannibal - Victorious U19 Development Team | Cannibal - Victorious U19 Development Team | 1 | ,, 0:29 | 47.203 | ||
9 | DROUET Jules UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 0:31 0:31 | 47.038 | |||
10 | SCHULTZ JØLVING Otto Team Mascot Workwear | Team Mascot Workwear | 0:34 0:34 | 46.794 | |||
11 | DELIER Florian Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | ,, 0:34 | 46.794 | |||
12 | STREIF Noah EF Education - ONTO | EF Education - ONTO | 0:35 0:35 | 46.713 | |||
13 | BURCKEL Peyton EF Education - ONTO | EF Education - ONTO | ,, 0:35 | 46.713 | |||
14 | VEZIE Maxime VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 0:36 0:36 | 46.632 | |||
15 | ROYER Luc Team Pays de Briec | Team Pays de Briec | ,, 0:36 | 46.632 | |||
16 | IDAN Saar Israel | Israel | 0:37 0:37 | 46.552 | |||
17 | MARANCHÓN Enrique Picusa Academy | Picusa Academy | 0:39 0:39 | 46.392 | |||
18 | BARNETT William Gray EF Education - ONTO | EF Education - ONTO | ,, 0:39 | 46.392 | |||
19 | HAVERDINGS Floris JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 0:41 0:41 | 46.233 | |||
20 | JOUANOLLE Maël Team Pays de Briec | Team Pays de Briec | 0:43 0:43 | 46.075 | |||
21 | EDINGER Roei VZW WP de Molenspurters Meulebeke | VZW WP de Molenspurters Meulebeke | 0:46 0:46 | 45.84 | |||
22 | HERVE Romuald U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | 0:47 0:47 | 45.763 | |||
23 | RABY Charly CREF Pays de la Loire | CREF Pays de la Loire | ,, 0:47 | 45.763 | |||
24 | CORYN Lukas VZW WP de Molenspurters Meulebeke | VZW WP de Molenspurters Meulebeke | 0:48 0:48 | 45.685 | |||
25 | DOMINGUEZ Hector Picusa Academy | Picusa Academy | ,, 0:48 | 45.685 | |||
26 | EVANS Presley EF Education - ONTO | EF Education - ONTO | ,, 0:48 | 45.685 | |||
27 | SEGUIN Gabriel CC Plancoët | CC Plancoët | 0:49 0:49 | 45.608 | |||
28 | MARCHAND Noah Pôle Espoirs Caen | Pôle Espoirs Caen | 0:50 0:50 | 45.531 | |||
29 | RAMON Omer Israel | Israel | ,, 0:50 | 45.531 | |||
30 | SAGNIER Karl U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | 0:51 0:51 | 45.455 | |||
31 | HERNANDEZ Jan CIC U Nantes Atlantique U19 | CIC U Nantes Atlantique U19 | ,, 0:51 | 45.455 | |||
32 | BLANC Gustave JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | ,, 0:51 | 45.455 | |||
33 | LEFEVRE Fabrice Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 0:52 0:52 | 45.378 | |||
34 | BOURHIS Maxime AC Lanester 56 | AC Lanester 56 | 0:53 0:53 | 45.302 | |||
35 | HOWE Vinicius Start Junior Team by Java | Start Junior Team by Java | 0:54 0:54 | 45.226 | |||
36 | ANTONENKO Pavlo Cannibal - Victorious U19 Development Team | Cannibal - Victorious U19 Development Team | ,, 0:54 | 45.226 | |||
37 | KLIMAVIČIUS Nikolas VZW WP de Molenspurters Meulebeke | VZW WP de Molenspurters Meulebeke | 0:55 0:55 | 45.151 | |||
38 | TUTTY Cal E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | 0:56 0:56 | 45.075 | |||
39 | DUBOSQ Gabin Pôle Espoirs Caen | Pôle Espoirs Caen | ,, 0:56 | 45.075 | |||
40 | COUDIERE CANTIN Timothy Guidon Machecoulais | Guidon Machecoulais | 0:57 0:57 | 45 | |||
41 | CELDA Hector Picusa Academy | Picusa Academy | 0:58 0:58 | 44.925 | |||
42 | PRESSE Gaspard CIC U Nantes Atlantique U19 | CIC U Nantes Atlantique U19 | ,, 0:58 | 44.925 | |||
43 | TRIGODET BOEDEC Nominoë US Pontchâteau | US Pontchâteau | ,, 0:58 | 44.925 | |||
44 | GEORGES Antoine Team Pays de Briec | Team Pays de Briec | 0:59 0:59 | 44.85 | |||
45 | LASKER Harry EF Education - ONTO | EF Education - ONTO | 1:01 1:01 | 44.702 | |||
46 | MURPHY Alexander Shibden Hopetech Apex | Shibden Hopetech Apex | ,, 1:01 | 44.702 | |||
47 | VANHUFFEL Matteo Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | ,, 1:01 | 44.702 | |||
48 | RISA Oskar Gravdal NCF Region Sør | NCF Region Sør | ,, 1:01 | 44.702 | |||
49 | VAN BOTERDAEL Matiz Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | ,, 1:01 | 44.702 | |||
50 | LE HER Julian Team Sportbreizh Armor-lux U19 | Team Sportbreizh Armor-lux U19 | 1:02 1:02 | 44.628 | |||
51 | TOBUL Yair Israel | Israel | 1:03 1:03 | 44.554 | |||
52 | ROUXEL Thomas CC Plancoët | CC Plancoët | ,, 1:03 | 44.554 | |||
53 | OVERDEVEST Bob JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 1:04 1:04 | 44.481 | |||
54 | ROELING Kaj Westland Wil Vooruit / WPGA | Westland Wil Vooruit / WPGA | ,, 1:04 | 44.481 | |||
55 | SIMON Jules CIC U Nantes Atlantique U19 | CIC U Nantes Atlantique U19 | ,, 1:04 | 44.481 | |||
56 | GUILBERT Mattéo Pôle Espoirs Caen | Pôle Espoirs Caen | ,, 1:04 | 44.481 | |||
57 | ANDRADE BEDUSSEAU Inassio UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 1:05 1:05 | 44.408 | |||
58 | BOUCHET Cóme U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | ,, 1:05 | 44.408 | |||
59 | LESUEUR Enzo Lepelley | Lepelley | 1:06 1:06 | 44.335 | |||
60 | SHARVIT Yoav Israel | Israel | 1:07 1:07 | 44.262 | |||
61 | DAIX Guillaume Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | ,, 1:07 | 44.262 | |||
62 | SALGUEIRO José Picusa Academy | Picusa Academy | 1:08 1:08 | 44.19 | |||
63 | BRETON Kylian CIC U Nantes Atlantique U19 | CIC U Nantes Atlantique U19 | 1:09 1:09 | 44.118 | |||
64 | BEUCHER Noa Team Mayenne Junior | Team Mayenne Junior | ,, 1:09 | 44.118 | |||
65 | O'CONNOR Willem E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | 1:10 1:10 | 44.046 | |||
66 | BARNES OLIVIER Carter Picusa Academy | Picusa Academy | 1:11 1:11 | 43.974 | |||
67 | HERBRETEAU Victor UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 1:12 1:12 | 43.902 | |||
68 | RUESCHE Soan CIC U Nantes Atlantique U19 | CIC U Nantes Atlantique U19 | ,, 1:12 | 43.902 | |||
69 | FERRE Mattéo Guidon Machecoulais | Guidon Machecoulais | ,, 1:12 | 43.902 | |||
70 | DELALANDE Nino Olympic Cycliste Locminé | Olympic Cycliste Locminé | ,, 1:12 | 43.902 | |||
71 | DE KOK Freek Westland Wil Vooruit / WPGA | Westland Wil Vooruit / WPGA | 1:13 1:13 | 43.831 | |||
72 | MAHON George Cannibal - Victorious U19 Development Team | Cannibal - Victorious U19 Development Team | ,, 1:13 | 43.831 | |||
73 | CREN Lenny AC Lanester 56 | AC Lanester 56 | ,, 1:13 | 43.831 | |||
74 | KEROUEDAN Quentin Olympic Cycliste Locminé | Olympic Cycliste Locminé | 1:14 1:14 | 43.76 | |||
75 | DALLA TORRE JOULKVA Hugo CD Finistère | CD Finistère | ,, 1:14 | 43.76 | |||
76 | LEWIS Cillian Shibden Hopetech Apex | Shibden Hopetech Apex | 1:15 1:15 | 43.689 | |||
77 | TITEUX Germain Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | ,, 1:15 | 43.689 | |||
78 | SAVAT Milan VZW WP de Molenspurters Meulebeke | VZW WP de Molenspurters Meulebeke | ,, 1:15 | 43.689 | |||
79 | MONS Jasper Westland Wil Vooruit / WPGA | Westland Wil Vooruit / WPGA | 1:16 1:16 | 43.619 | |||
80 | LATTIMORE Eoghan E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | ,, 1:16 | 43.619 | |||
81 | GILBANK William Lee Valley Youth | Lee Valley Youth | ,, 1:16 | 43.619 | |||
82 | CORBEL Ronan CC Plancoët | CC Plancoët | 1:17 1:17 | 43.548 | |||
83 | DUPUY Joan CREF Pays de la Loire | CREF Pays de la Loire | ,, 1:17 | 43.548 | |||
84 | SOULABAILLE Enzo VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | ,, 1:17 | 43.548 | |||
85 | BERNARD Lilian CREF Pays de la Loire | CREF Pays de la Loire | ,, 1:17 | 43.548 | |||
86 | LARVOR Kerian VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | ,, 1:17 | 43.548 | |||
87 | LEMPEREUR Paul Lepelley | Lepelley | 1:18 1:18 | 43.478 | |||
88 | PETERSEN Anders Team Mascot Workwear | Team Mascot Workwear | ,, 1:18 | 43.478 | |||
89 | AUVRAY Tom Pôle Espoirs Caen | Pôle Espoirs Caen | 1:19 1:19 | 43.408 | |||
90 | GEFFROY Gabin Olympic Cycliste Locminé | Olympic Cycliste Locminé | 1:20 1:20 | 43.339 | |||
91 | ESCALERA Gabriel Start Junior Team by Java | Start Junior Team by Java | ,, 1:20 | 43.339 | |||
92 | DUMORTIER Cyprien Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | ,, 1:20 | 43.339 | |||
93 | DE MEESTER Oskar Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 1:21 1:21 | 43.269 | |||
94 | PARIS Theo CD Finistère | CD Finistère | 1:22 1:22 | 43.2 | |||
95 | STRICOT Enzo Team Sportbreizh Armor-lux U19 | Team Sportbreizh Armor-lux U19 | ,, 1:22 | 43.2 | |||
96 | RAULT Tom Olympic Cycliste Locminé | Olympic Cycliste Locminé | ,, 1:22 | 43.2 | |||
97 | LE COZ Marin Team Cote Granit Rose U19 | Team Cote Granit Rose U19 | ,, 1:22 | 43.2 | |||
98 | QUATREMARES Jules Pôle Espoirs Caen | Pôle Espoirs Caen | 1:23 1:23 | 43.131 | |||
99 | QUÈRE Elian Team Cote Granit Rose U19 | Team Cote Granit Rose U19 | ,, 1:23 | 43.131 | |||
100 | RAULT Erwan VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 1:24 1:24 | 43.062 | |||
101 | LEMOINE Mathis U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | 1:25 1:25 | 42.994 | |||
102 | MALCHI Itamar Israel | Israel | 1:26 1:26 | 42.925 | |||
103 | THUNNISSEN Camiel Westland Wil Vooruit / WPGA | Westland Wil Vooruit / WPGA | ,, 1:26 | 42.925 | |||
104 | LE GRAND Marius Entente Juniors du Moulin Neuf | Entente Juniors du Moulin Neuf | 1:27 1:27 | 42.857 | |||
105 | VORSTER Ruan Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | 1:28 1:28 | 42.789 | |||
106 | BAXTER Rowan Shibden Hopetech Apex | Shibden Hopetech Apex | 1:29 1:29 | 42.722 | |||
107 | MAHÉ Arthur US Pontchâteau | US Pontchâteau | 1:30 1:30 | 42.654 | |||
108 | OPIE Paul Lee Valley Youth | Lee Valley Youth | ,, 1:30 | 42.654 | |||
109 | ANDERSEN Nicolai Team Mascot Workwear | Team Mascot Workwear | ,, 1:30 | 42.654 | |||
110 | CHAUVAT Loevan UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 1:31 1:31 | 42.587 | |||
111 | BRISSAIRE Alix U19 Fenioux Formation | U19 Fenioux Formation | ,, 1:31 | 42.587 | |||
112 | CHARLES Edward Lee Valley Youth | Lee Valley Youth | ,, 1:31 | 42.587 | |||
113 | DUMAS Leny US Pontchâteau | US Pontchâteau | 1:32 1:32 | 42.52 | |||
114 | SØNDERGAARD Matias Team Mascot Workwear | Team Mascot Workwear | ,, 1:32 | 42.52 | |||
115 | COOKE Stanley Lee Valley Youth | Lee Valley Youth | ,, 1:32 | 42.52 | |||
116 | COLLINS Michael E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | 1:33 1:33 | 42.453 | |||
117 | GESBERT Evan UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 1:34 1:34 | 42.386 | |||
118 | HERPE LE TALLEC Charles Team Sportbreizh Armor-lux U19 | Team Sportbreizh Armor-lux U19 | 1:35 1:35 | 42.32 | |||
119 | COGEN Lucas Team Cote Granit Rose U19 | Team Cote Granit Rose U19 | 1:36 1:36 | 42.254 | |||
120 | MÉNAGE Guy Team Pays de Briec | Team Pays de Briec | ,, 1:36 | 42.254 | |||
121 | PUAUD Gaspard Guidon Machecoulais | Guidon Machecoulais | 1:38 1:38 | 42.122 | |||
122 | CHAILLOU Lucas UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 1:40 1:40 | 41.991 | |||
123 | PIQUET Dorian CC Plancoët | CC Plancoët | ,, 1:40 | 41.991 | |||
124 | THORETON Johan UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 1:44 1:44 | 41.731 | |||
125 | FOUCOIN Owen Team Mayenne Junior | Team Mayenne Junior | ,, 1:44 | 41.731 | |||
126 | LE BELLEGO Gabriel UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 1:45 1:45 | 41.667 | |||
127 | BASTIN Nicolas Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | 1:46 1:46 | 41.602 | |||
128 | MCINTOSH Milo Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | 1:49 1:49 | 41.411 | |||
129 | ABBOTT Samuel Shibden Hopetech Apex | Shibden Hopetech Apex | ,, 1:49 | 41.411 | |||
130 | VALLÉE Mattéo Team Mayenne Junior | Team Mayenne Junior | 1:52 1:52 | 41.221 | |||
131 | YSABELLE-ANDROUIN Enzo UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 1:53 1:53 | 41.159 | |||
132 | TOLOSA Luis Uriel Start Junior Team by Java | Start Junior Team by Java | 1:54 1:54 | 41.096 | |||
133 | HOLLA Mats NCF Region Sør | NCF Region Sør | 1:56 1:56 | 40.971 | |||
134 | DAVIES-CHARD Jack NCF Region Sør | NCF Region Sør | 2:00 2:00 | 40.724 | |||
135 | DECLERCQ Mart Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | ,, 2:00 | 40.724 | |||
136 | CONDON Rory E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | E. Tarrant & Sons LTD Skoda Munster Team | 2:01 2:01 | 40.663 | |||
137 | HOWARD Cian Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | 2:03 2:03 | 40.541 | |||
138 | GUEGUEN Matteo Team Sportbreizh Armor-lux U19 | Team Sportbreizh Armor-lux U19 | 2:04 2:04 | 40.48 | |||
139 | CHAPDELAINE Hugo Team Pays de Briec | Team Pays de Briec | 2:05 2:05 | 40.419 | |||
140 | FAGOT Maxime AC Lanester 56 | AC Lanester 56 | 2:07 2:07 | 40.299 | |||
141 | JIQUEL Joan Team Cote Granit Rose U19 | Team Cote Granit Rose U19 | 2:11 2:11 | 40.059 | |||
142 | COLLINS Anthony Owen Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | 2:13 2:13 | 39.941 | |||
143 | ARMENDARIZ Angel Start Junior Team by Java | Start Junior Team by Java | 2:14 2:14 | 39.882 | |||
144 | HAUPAIS Abel Lepelley | Lepelley | ,, 2:14 | 39.882 | |||
145 | VAILLANT Yanis CD Finistère | CD Finistère | 2:16 2:16 | 39.764 | |||
OTL | JAMIN Victor US Pontchâteau | US Pontchâteau | 2:20 2:20 | 39.531 | |||
OTL | RYO Titouan Guidon Machecoulais | Guidon Machecoulais | 2:22 2:22 | 39.416 | |||
OTL | LEROSEY Lubin Lepelley | Lepelley | 2:29 2:29 | 39.017 | |||
OTL | LAVI Dvir VZW WP de Molenspurters Meulebeke | VZW WP de Molenspurters Meulebeke | 2:30 2:30 | 38.961 | |||
OTL | FONTAINE Eliot Team Mayenne Junior | Team Mayenne Junior | 2:45 2:45 | 38.136 | |||
DNS | ROINARD Maxence Team Mayenne Junior | Team Mayenne Junior | - | ||||
DNS | LYGRA Vetle Gilje NCF Region Sør | NCF Region Sør | - | ||||
DNS | MEAD Thomas Lee Valley Youth | Lee Valley Youth | - | ||||
DNS | EDWARDS Denholm Shibden Hopetech Apex | Shibden Hopetech Apex | - | ||||
DNS | LE GALL Ibann Team Sportbreizh Armor-lux U19 | Team Sportbreizh Armor-lux U19 | - | ||||
DNS | SORBY Ivan Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | Team Utmost-Mezzo IOM Junior Cycling | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 25%, or 11:19 (+2:16)
Race information
- Date:14 April 2024
- Start time:08:30
- Avg. speed winner:49.724 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:7.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:0
- Vert. meters:103
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: